Miasto Początków Polski

Poznań

Poznań

To niezwykłe miasto jest jednym z pierwszych w Polsce, jakie odnotowano na kartach historii. Niesamowitości bez wątpienia dodaje również fakt, że to właśnie tu, na tych terenach, miały miejsce początki Państwa Polskiego.

Pierwsze ślady ludzi na tych terenach pochodzą, uwaga, z okresu ok. 8 900 – 8 000 roku p.n.e. Aż do VIII wieku na okolicznych ziemiach powstawały względnie stałe osady, zachowały się również ślady przebywania ludności indoeuropejskiej. W VIII wieku natomiast pojawili się polanie, czyli pierwsze plemię zachodnioeuropejskie, z którego wywodzi się dynastia Piastów. Również z tego okresu pochodzi najprawdopodobniej gród na Ostrowie Tumskim, który był zaczątkiem dzisiejszego miasta Poznań. W X wieku, gdy znalazł się pod panowaniem Piastów, stał się jednocześnie jednym z głównych, obok Gniezna, ośrodkiem stołecznym w państwie ówczesnych Polan. To Poznań jest także jednym z hipotetycznych miejsc chrztu Mieszka I w 966 r.

W 1253 r. otrzymał prawa miejskie, a położenie na skrzyżowaniu licznych szlaków handlowych zapewniało szybki rozwój miasta. Następnie, w okresie panowania Jagiellonów Poznań przeżył prawdziwy rozkwit, zarówno gospodarczy, jak i kulturalny. Dalej losy Poznania toczyły się, jak w wielu innych polskich miastach. Czasom prężnego rozwoju stawały na drodze różne przeszkody, jak m.in. potop szwedzki, wielka wojna północna, wojna siedmioletnia czy konfederacja barska, aż do rozbiorów oraz I i II wojny światowej. Nie przeszkodziły one jednak w rozwinięciu się Poznania do dzisiejszych rozmiarów, czyli miasta o powierzchni prawie 262 km2, zamieszkiwanego przez ponad 500 tysięcy mieszkańców. Miasta, w którym znajduje się 25 uczelni wyższych, uczących ponad 100 tysięcy studentów. Miasta, które za sprawą funkcjonowania Międzynarodowych Targów Poznańskich jest najstarszym ośrodkiem wystawienniczym w Polsce. A to tylko skrawek dowodów na wyjątkowość tego miejsca.

Proponuję, aby zwiedzanie Poznania rozpocząć od jego chronologicznych początków, czyli od dzielnicy, a w zasadzie wyspy Ostrów Tumski. 

Gdzie rozpocząć zwiedzanie

Trasa zwiedzania rozpoczyna się od Poznańskiej Katedry. Jeśli podróżujesz samochodem możesz zaparkować w okolicy katedry, a w dalszej części zwiedzania przemieścić się w okolice Starego Rynku.

Możesz także zostawić samochód przy ostatnim punkcie zwiedzania i do katedry dojechać tramwajem. Osobiście polecam zostawić samochód na parkingu w Galerii Avenida (ul. Matyi 2). Następnie dojść piechotą na Most Teatralny, wsiąść do tramwaju nr 8 w kierunku Miłostowo i przejechać 5 przystanków – do przystanku Katedra.

Ta wskazówka dotyczy również osób podróżujących pociągiem lub autobusem – galeria Avenida znajduje się przy samym dworcu kolejowym oraz autobusowym.

szczegóły

Czas potrzebny na zwiedzanie
Min. 10 h

Odległość do pokonania
Ok. 4 – 5 km

Ilość atrakcji turystycznych
22 lokacje

Polecane środki lokomocji
Pieszo, rower

Wymagany zakup biletów komunikacji miejskiej
Wymagany, koszt biletu jednorazowego normalnego w Poznaniu wynosi 4 zł

Gotowy rozpocząć zwiedzanie?
pONIŻEJ ZNAJDZIESZ MAPĘ, NA KTÓREJ ZOSTAŁA ZAZNACZONA KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA - w tej kolejności powinny być odtwarzane pliki audioprzewodnika.
Korzystaj z niego dowolnie: odsłuchaj wszystkie nagrania od razu, uruchamiaj poszczególne nagrania gdy dotrzesz do danej lokalizacji, zatrzymuj, cofaj, powtarzaj... tak, by maksymalnie skorzystać ze zwiedzania!

Gotowy? Zaczynajmy!
05. Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa

Podobne prace

Toruń

Miasto Z Historią

Płock

Miasto Książąt Mazowieckich